Spoznajmo ljudi in dejavnosti s Placa
Na Mestnem trgu in njegovi bližnji okolici deluje več kot 40 različnih podjetij s pestro ponudbo izdelkov in storitev.
SPOZNAJ JIHGradbena dela Projekta celovite obnove Cankarjevega trga in Blaževe ulice v starem mestnem jedru Škofje Loke so bila zaključena 29. avgusta 2014, slavnostno odprtje obnovljenega mestnega predela pa je potekalo v petek, 26. septembra 2014.
Predstavitveni film poteka obnove, po kateri je trg lepo zaživel.
Občina Škofja Loka je s projektom ”Obnove Cankarjevega trga v starem mestnem jedru Škofje Loke” uspešno kandidirala na javnem pozivu in zanj prejela 1.408.310,72 € nepovratnih sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj, s katerimi smo sofinancirali večinski del stroškov projekta – v višini 85% potrjenih upravičenih stroškov. Celotna vrednost projekta obnove je znašala 2.368.019,41 €.
Projekt je zajemal ureditev Cankarjevega trga z obema klančinama do Spodnjega trga, oba kraka Blaževe ulice, ki vodita do novega parkirišča na Nunskem vrtu oz. do Kamnitega mostu, ”Usrano gaso” in območje cestišča med obzidjem in brežino Selške Sore na severu, kjer smo pred nekdanjimi Selškimi vrati in razširjenem delu poti v Vincarje uredili dve manjši razgledni ploščadi.
V sklopu obnove je potekala celovita ureditev nove komunalne infrastrukture: kanalizacijsko in vodovodno omrežje, odvajanje meteorne vode, plinsko omrežje in nova javna razsvetljava. Po končanih gradbenih in instalacijskih delih je sledila izvedba tlakovanja in postavitev urbane opreme.
Arhitekturni načrt za ureditev tega območja je pripravil arhitekturni biro Ravnikar Potokar in izhaja iz prvonagrajene natečajne rešitve na Natečaju za ureditev odprtih javnih površin starega mestnega jedra ter ureditev obrežja obeh Sor.
Septembra 2013 je Občina podpisala pogodbo z izvajalcem gradbenih del – gradbenim podjetjem Lavaco, d. o. o., iz Ljubljane, ki je bilo izbrano na javnem razpisu, ki ga je investitor, Občina Škofja Loka, objavila junija 2013. Gradbena dela so se začela sredi oktobra 2013.
Gradbena dela so potekala zelo intenzivno, vendar kar najmanj moteče za prebivalce, lastnike in najemnike poslovnih prostorov ter obiskovalce mestnega središča.
Srednjeveško mesto v sebi skriva čudovito zgodovino, ki jo moramo ohraniti tudi za naše zanamce. Pri kopanju Grabna smo večkrat naleteli na ostaline in jih primerno dokumentirali. Na vrhu klanca pa smo našli lep ohranjen ostanek verjetno srednjeveškega časa.
Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije je v letu 2021 izdelal Katalog objektov na Mestnem trgu in Klobovsovi ulici. Gre za pregled obstoječega stanja in izpostavitev restavratorskih predlogov po posameznih objektih.
Se dovolj dobro zavedamo, kako pomembna je kulturna dediščina? Škofja Loka je pravi biser in prav je, da ga vsi skupaj negujemo, da bo sijal tudi v prihodnje. Potruditi se moramo in ohraniti naše lepote - tudi za tiste, ki šele prihajajo. Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije je po naročilu Občine Škofja Loka pripravil dokument, v katerem najdemo zanimive informacije o tradiciji urejanja javnih površin, o razporeditvi javnega prostora po pomenu ter tudi o tlaku in o zelenih površinah. Na koncu so izpostavljene še usmeritve za ohranjanje in načrtovanje obnove javnih.
Občina Škofja Loka je v skladu s kulturnovarstvenim soglasjem s strani ZVKD Slovenije izvedla obnovo napisov na kamnitih napisnih tablah na Marijinem znamenju na Mestnem trgu v Škofji Loki.