Obrt in trgovina Čipke Mojca je mikro družinsko podjetje, ki se že 35 let trudi z ohranjanjem slovenske kulturne dediščine.
Trgovina Čipke Mojca, ki se nahaja v starem mestnem jedru Škofje Loke, svojo ponudbo zajema iz neizčrpne zakladnice mojstrovin klekljane čipke škofjeloškega območja. Specializirani so predvsem za trženje ročno klekljane slovenske čipke, za njeno kakovost in apliciranje v najrazličnejše izdelke. Trgovino je ustanovila gospa Mojca Jemc, ki je že od malih nog v stiku s klekljanjem. Sprva ji je klekljanje pomenilo le razvedrilo, pozneje pa se je začela z njim ukvarjati kot samostojna podjetnica. Sčasoma je v delo uvedla vse družinske člane, tako da so danes Čipke Mojca družinsko podjetje. Ustanovitev podjetja je bila pomembna tudi za Škofjo Loko in njeno širšo okolico, saj je trgovina začela delovati prav v času, ko je ponovno oživelo zanimanje za klekljano čipko. V trgovini, opremljeni s kosi notranje opreme nekdanjega lastnika hiše, klekljarice lahko kupijo kakovosten material za klekljanje: orodje, vzorce, bombažni in laneni sukanec in platno. S sukancem in platnom zalagajo tudi širši slovenski prostor.
ODPRTO:
pon.–pet.: 14.00–18.00
sob.: 9.00–12.00
KONTAKT:
Blaževa ulica 2, 4220 Škofja Loka
T: +386 (0)4 515 57 44
E: info@cipkemojca.com
W: www.cipkemojca.com
FB: Cipkemojca
Srednjeveško mesto v sebi skriva čudovito zgodovino, ki jo moramo ohraniti tudi za naše zanamce. Pri kopanju Grabna smo večkrat naleteli na ostaline in jih primerno dokumentirali. Na vrhu klanca pa smo našli lep ohranjen ostanek verjetno srednjeveškega časa.
Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije je v letu 2021 izdelal Katalog objektov na Mestnem trgu in Klobovsovi ulici. Gre za pregled obstoječega stanja in izpostavitev restavratorskih predlogov po posameznih objektih.
Se dovolj dobro zavedamo, kako pomembna je kulturna dediščina? Škofja Loka je pravi biser in prav je, da ga vsi skupaj negujemo, da bo sijal tudi v prihodnje. Potruditi se moramo in ohraniti naše lepote - tudi za tiste, ki šele prihajajo. Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije je po naročilu Občine Škofja Loka pripravil dokument, v katerem najdemo zanimive informacije o tradiciji urejanja javnih površin, o razporeditvi javnega prostora po pomenu ter tudi o tlaku in o zelenih površinah. Na koncu so izpostavljene še usmeritve za ohranjanje in načrtovanje obnove javnih.
Občina Škofja Loka je v skladu s kulturnovarstvenim soglasjem s strani ZVKD Slovenije izvedla obnovo napisov na kamnitih napisnih tablah na Marijinem znamenju na Mestnem trgu v Škofji Loki.