Spoznajmo ljudi in dejavnosti s Placa
Na Mestnem trgu in njegovi bližnji okolici deluje več kot 40 različnih podjetij s pestro ponudbo izdelkov in storitev.
SPOZNAJ JIHPred decembrskimi prazniki je zasijala obnovljena južna fasada loškega gradu. V decembru 2022 smo namreč zaključili del prenove, ki je obsegal statično in energetsko sanacijo ter obnovo fasade južnega dela gradu ter jugozahodnega okroglega stolpa.
Skozi zimo se bodo nadaljevala gradbena dela v notranjosti gradu. Potekala bo funkcionalna prenova grajske podstrehe.
Prenova zunanjosti severnega dela gradu ter veznega trakta, ki Loški grad povezuje z nekdanjim Nunskim samostanom, pa se bo nadaljevala spomladi.
Loški grad je dom Loškega muzeja, ki je decembra odprt po zimskem odpiralnem času, od torka do nedelje od 10. do 17. ure. V soboto, 24. in 31. decembra, bo odprt le do 14. ure. Med drugim v muzeju ponujajo različne programe vodenj po muzeju in delavnic, na katerih obiskovalke in obiskovalci na različne načine spoznavajo bogate muzejske zbirke, namenjeni pa so tako posameznikom, posameznicam in družinam kot tudi drugim organiziranim skupinam vseh starosti.
Del škofjeloškega gradu pa je tudi Grajska kavarna z zanimivo ponudbo in občasnim kulturnim programom.
Srednjeveško mesto v sebi skriva čudovito zgodovino, ki jo moramo ohraniti tudi za naše zanamce. Pri kopanju Grabna smo večkrat naleteli na ostaline in jih primerno dokumentirali. Na vrhu klanca pa smo našli lep ohranjen ostanek verjetno srednjeveškega časa.
Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije je v letu 2021 izdelal Katalog objektov na Mestnem trgu in Klobovsovi ulici. Gre za pregled obstoječega stanja in izpostavitev restavratorskih predlogov po posameznih objektih.
Se dovolj dobro zavedamo, kako pomembna je kulturna dediščina? Škofja Loka je pravi biser in prav je, da ga vsi skupaj negujemo, da bo sijal tudi v prihodnje. Potruditi se moramo in ohraniti naše lepote - tudi za tiste, ki šele prihajajo. Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije je po naročilu Občine Škofja Loka pripravil dokument, v katerem najdemo zanimive informacije o tradiciji urejanja javnih površin, o razporeditvi javnega prostora po pomenu ter tudi o tlaku in o zelenih površinah. Na koncu so izpostavljene še usmeritve za ohranjanje in načrtovanje obnove javnih.
Občina Škofja Loka je v skladu s kulturnovarstvenim soglasjem s strani ZVKD Slovenije izvedla obnovo napisov na kamnitih napisnih tablah na Marijinem znamenju na Mestnem trgu v Škofji Loki.